Wappujuoksut 2025 avasi kisakauden

2.5.2025

Wappujuoksut käytiin aurinkoisessa säässä Hyvinkään Urheilupuistossa. Kilpailulla on pitkät perinteet ja siitä on tullut oma lapsiperheiden Vapun viettorutiineja. Kisoissa juostiin hulppeat 23 erää. Nuorimmat, joista nuorimmat vuoden ikäisiä, juoksivat 40 metriä ja 7-vuotiasta alkaen 60m. Juoksut alkoivat aamulla klo 10 aikaan ja olivat reilun tunnin jälkeen juostu. Kultamitalin saaneita kilpailuissa menestyjiä oli 177.

Kentälle oli levitetty 250 ilmapalloa sekä laittettu 7 lajipistettä, joista lapset keräsivät Lajipassiinsa leimoja. Lajipassin kanssa sai vielä palkinnoksi makean herkun sekä ilmapallon. 

Tänä vuonna kokeilimme Mobilepaytä muiden maksutapojen kanssa sekä ilmoittautumispisteillä sekä kioskilla. Munkit ja makkarat tekivät reippaasti kauppansa ja järjestelyä kiiteltiin. Lisäksi siirryttiin keräämään ilmoittautumiset useammalla tietokoneella, joten tulospalvelu sai suoraan lähtölistat sähköisenä. Meitä järjestäjiä yllättikin kuinka nopeasti juoksut etenivät.

Katso Tulokset.

Katso 9-10v juoksu @hsuhyvinkaa) • Instagram.

Löydä kuvia ja videoita HSU Teamsin kansiosta Kuvia Wappujuoksu 2025.